W połowie października pisaliśmy o nowych tkaninach namiotowych. m. in. Précontraint 832.

Materiał ten, razem z lżejszą wersją, Précontraint 402, został wykorzystany w konstrukcji nowego hangaru lotniczego linii EasyJet zaprojektowanego dla lotniska Gatwick.

Dwuprzęsłowa hala o wymiarach 91,5 x 60 m została wyposażona w najnowsze technologie dedykowane przemysłowi lotniczemu. 5200 metrów kwadratowych powierzchni roboczej okryto ścianami i dachem wykonanym ze wspomnianych materiałów.

Précontraint 402 wybrano ze względu na długą żywotność (20 lat i więcej), prostą obróbkę (zgrzewalność) i niewielką wagę połączoną z odpornością na duże obciążenia. Oczywiście Précontraint 402 jest trudnopalna i dostępna w kilku wariantach kolorystycznych i stopniach przepuszczalności świata.

Wybór Précontraint 832 był podyktowany jej wysoką stabilnością wymiarową, grubą powłoką PCV, chroniącą poliestrową tkaninę nośną przed nieprzewidywalną brytyjską pogodą. Tkanin jest też prosta w utrzymaniu – powleczona samoczyszczącym się lakierem nie wymaga częstego mycia.

Cechą decydującą o wyborze tych dwóch tkanin była ich znikoma podatność tkanin na rozciąganie – poniżej 1% – pod znacznym obciążeniem (według normy BS EN 15619:2014).

Połączenie tych dwóch materiałów w jednym projekcie to najlepsza inwestycja, o długiej żywotności i niskich kosztach utrzymania.

Jeśli chcesz wykorzystać zalety tkanin Serge Ferrari w swoich projektach, skontaktuj się z Mateuszem: sprzedaz@lumatextile.com, +48 667 545 111.