Większość tkanin powlekanych PCV wykorzystywanych w budownictwie lub do produkcji plandek, pokryta jest dodatkową warstwą ochronną przedłużającą ich trwałość oraz ułatwiającą utrzymanie ich w czystości.

Warstwa ta, zwana również lakierem ochronnym, nanoszona jest na warstwę tkaniny powleczonej PCV w formie cienkiej, bezbarwnej i twardej powłoki. Stosując odpowiedni lakier mamy możliwość promować wybrane, najważniejsze dla nas właściwości tkaniny (np. odporność na pleśń lub trwałość kolorów).

Lakier, zależnie od składu, nabłyszcza lub matuje powierzchnię tkaniny PCV. Wykończenie błyszczące ma tą przewagę nad matowym, że dłużej zachowuje świeży wygląd i nie wymaga tak częstego mycia, jak powierzchnia matowa. Wpływa to pozytywnie na trwałość lakieru i samej tkaniny.

Aby zwiększyć szczelność powłoki PCV, VERSEIDAG stosuje technologię sealing, czyli mocnego wygładzania jej powierzchni. Zwiększa to przyczepność lakieru ochronnego, podbija jego blask, sprawia, że kolor tkaniny wydaje się być bardziej intensywny, a zanieczyszczenia są łatwiejsze do usunięcia.

Najpopularniejsze rodzaje wykończeń używane w tkaninach powlekanych marki VERSEIDAG:

AKRYLplandeki-gramatura-od-650
Najtańszy i najpopularniejszy rodzaj lakieru. Cienka warstwa akrylu nanoszona jest na warstwę PCV, co daje błyszczące wykończenie i pozwala na łatwą obróbkę tkanin za pomocą technologii wysokiej częstotliwości lub zgrzewania ciepłym powietrzem. Okres użytkowania tkaniny PCV pokrytej lakierem akrylowym to średnio 10 lat; przy sprzyjających warunkach atmosferycznych – nawet więcej.
Lakier akrylowy świetnie sprawdza się na tkaninach PCV wykorzystywanych w budownictwie, do produkcji hal i namiotów, pawilonów, hal koncertowych, magazynów.

PVDF (polifluorek winylidenu)VERSEIDAG-hale-namioty
Wyjątkowo odporny na działanie promieni UV i chemikaliów; tkanina pokryta tym lakierem dłużej zachowuje kolor. PVDF sprawia, że materiał nim pokryty jest odporny na pleśń i glony. Lakier ten ma właściwości samoczyszczące, w rezultacie tkanina dłużej jest świeża i łatwa w utrzymaniu.
Tkaniny PCV z takim wykończeniem są elastyczne (powierzchnia odporna na pękanie) i proste w obróbce. Szacowany okres użytkowania tkaniny pokrytej PVDF to 15 – 20 lat. Ze względu na proces łączenia lakieru z PCV, liczba kolorów samej tkaniny jest bardzo ograniczona, a koszt produkcji innego koloru, niż standardowy (biały) jest wysoki.
Lakier PVDF jest zgrzewalny i stosuje się go w tkaninach, które muszą wytrzymać cięższe warunki użytkowania, np. skrajne warunki atmosferyczne, częste mycie, częste składanie i rozkładanie.

Niezgrzewalny PVDF Zadaszenia, struktury napinane
Innowacyjna powłoka przedłużająca żywotność tkanin powlekanych PCV nawet do 30 lat. Powłoka ta charakteryzuje się większą elastycznością i wytrzymałością, posiada lepsze właściwości samoczyszczące, a kolory dużej pozostają nasycone, nie żółkną. Powłoka jest niezgrzewalna – należy ją usunąć przed obróbką tkaniny.
Tkaniny pokryte powłoką HC PVDF używa się m. in. do zadaszeń obiektów sportowych (stadiony, korty tenisowe, ujeżdżalnie, pływalnie). Takim lakierem wykończone są tkaniny używane w architekturze. Powłoka niezgrzewalnego lakieru PVDF uniemożliwia łączenie tkanin i ich naprawę za pomocą zgrzewania wysoką częstotliwością i gorącym powietrzem. Jest to możliwe dopiero po usunięciu warstwy lakieru.