Dzisiaj pokażemy wam nietypowe realizacje z wykorzystaniem tkanin do architektury lekkiej i zadaszeń membranowych.

Ze względu na wymagania techniczne, jakie muszą spełniać tkaniny powlekane PCV, mają one zwiększoną odporność na rozciąganie i odkształcanie. Dla wzmocnienia poliestrowej siatki bazowej pokryte są też grubszą warstwą PCV, która chroni ją przed uszkodzeniami.
Chociaż materiały te są cięższe i grubsze od standardowych tkanin namiotowych i plandekowych – ich waga sięga nawet 1500 g/m2 – są one na tyle lekkie, że można je stosować do zadaszenia dużych powierzchni bez konieczności stosowania dodatkowych podpór. Więcej na temat samych tkanin znajdziecie w dziale architektury membranowej.

Dużym atutem tych materiałów jest to, że są w pewnym stopniu przejrzyste (translucent). Dzięki temu obszar nimi zadaszony jest doświetlony naturalnym, rozproszonym światłem, a odczuwalna temperatura w tym miejscu jest wyraźnie niższa, co zwiększa komfort użytkowników. Przykład z naszego „podwórka”? Bardzo proszę – amfiteatr w Tomaszowie Lubelskim.

Tkaniny do zastosowań architektonicznych muszą być również proste w konserwacji i utrzymaniu – rozmiary struktur, które tworzą często utrudniają ich czyszczenie. Dlatego tkaniny te zostały pokryte warstwą PVDF, który utrudnia przywieranie zanieczyszczeń i chroni warstwę PCV przed szkodliwym działaniem słońca. Materiał dłużej zachowuje śnieżnobiały kolor oraz jednolitą strukturę – nie kruszy się i nie łuszczy. Więcej na ten temat możecie przeczytać w artykule o powłokach ochronnych stosowanych w tkaninach PCV.

A teraz zapraszamy do obejrzenia wybranych projektów wykorzystujących tkaniny membranowe. Jak widzicie, dzięki elastyczności tkanin struktury mogą przybierać rozmaite kształty:

Fasada Nestlé PURINA® we Wrocławiu
Projekt i zdjęcia: Abastran

Zadaszenie BioNano Parku w Łodzi
Projekt i zdjęcia: KA – 7 Krzystof Ciejek

Zadaszenie tergu miejskiego w Pleplinie
Projekt i zdjęcia: Abastran

Pozostałe realizacje z użyciem tkanin membranowych znajdziesz w naszej galerii.